Hoppa till sidans innehåll

Resultat Hälsinglands 3-dagars Etapp 1

01 JUL 2009 09:01
Tävlingarna gick vid Vinnberg vid grusgropen nordväst om Lenaberg. 69 st trotsade värmen på relativt korta men kuperade banor av utmärkte banläggaren Maths Östberg. Banorna tog musten ur många och det var svårt att hålla tempot i värmen. Etapp 2 i Marma idag, onsdag.
  • Uppdaterad: 01 JUL 2009 09:05

Bana A 6,6 km
=============
1. Johan Alfredsson       St Tuna     48.39
2. Jesper Lysell             RBK          50.13
3. Stefan carlsson         AÖOK        56.41
4. Erik Boström            Järla IF      56.53
5. Peter Svedberg         AÖOK        65.39
6. Charlie Stolt             RBK           72.15
7. Christoffer Lysell      RBK            74.16
8. Rickard Häger          Rotebro IS  Delt
9. Jerker Lysell             RBK           Delt

 

Bana B 5,4 km
=============
1. Ola Johansson           Gävle OK    42.35
2. Lars Engström            AÖOK        43.03
3. Josefin Engström        AÖOK        43.05
4. Kjell Boman               SOK           53.29
5. Leif Edejern               IFKB          54.09
6. Karl-Erik Lindh           AÖOK        57.56
7. Åsa Kindlundh            AÖOK        59.05
8. Stina Skyttner           Forsa OK    62.51
9. Nisse Johansson        RBK           64.06
10.Erik Broman             AÖOK        65.20
11.Anders Svan             Forsa Ok    66.06
12.Tommy Östh             LOK          67.17
13.Stefan Furubom         SOK         68.29
14.Annica Ottenbäck       Segersta OK 69.37
15.Per-Erik Modig           SOK         73.18
16.Lars Ekengren          SOK           73.43
17.Björn Lind                SOK           87.10
18.Arne Olsson              Hudik         97.26
19.Göran Engblom          AÖOK        Delt
20.Eskil Hammarström      RBK         Delt
21.Håkan Sturesson        AÖOK        Delt

 

Bana C 3,6 km
=============
1. Erik Rost              Malung           22.51
2. Lars-Ivar Svensson     RBK         36.12
3. Erik Andersson         vallsta        37.18
4. Bente Rost             AÖOK          38.32
5. Sven-Eric Carlsson     AÖOK        43.19
6. Johanna Engström       AÖOK      43.46
7. Lars-Olov wängborg     VOK        44.57
8. Christina Westman      Hudik       48.16
9. Jon Flordal            LOK               51.47
10.Maria Rost             NTNUI          52.56
11.Leif Persson           LOK             53.20
12.Marita Östberg         AÖOK        55.35
13.John Berglund          AÖOK         56.32
14.Jack Bjurkvist         SOK             57.33
15.Urban Mannelkvist      AÖOK        60.46
16.Rolf Wåhleman          SOK           65.24
17.Monica Håberg          SOK           68.13
18.Gun Svensson           RBK           69.19
19.Gustav Svan            Forsa Ok      69.20
20.Inga Lena Bergfeldt    Hudik         73.04
21.Gun Kroon              Hudik            73.05  
22.Helena Bånga           VOK            73.27
23.Rolf Kroon             Hudik             79.10
24.Christina Blom         Hudik           80.10
25.Ingrid Jarlebring      IFKB             91.09
26.Leif Blomkvist         SOK              102.18
27.Evert Bergström        Hudik          118.16
28.Mikaela Blom           Forsa Ok       Delt

 

Bana D 2,5 km
=============
1. Lukas Hammarström      RBK           44.07
2. Mathilda Hammarström   RBK           44.09
3. Amanda Hammarström     RBK         44.11
4. Barbro carlsson             AÖOK        48.20
5. Christina Flordal            LOK           49.57

 

Bana E 1,7 km
=============
1. Grim Tjernström           Vallsta         24.13
2. Arvid Andersson           Vallsta         32.19
3. Jonas Persson              SOK             42.28
4. Ingemar Hammarström    RBK         82.34
5. Selma Hammarström      RBK           82.35
6. Julian Hammarström     RBK             84.56

 

Skribent: Stig Olof Lundström




 

Postadress:
Ljusne-Ala OK - Orientering
Gamla Riksvägen 51
82020 Ljusne

Kontakt:
Tel: 0705767605
E-post: This is a mailto link

Se all info