Hoppa till sidans innehåll

Resultat Sörklubbs E10 i Mobodarna

11 AUG 2010 18:36
Bra banor och trevlig terräng lockade 69 orienterare på tisdagskvällen till Mobodarna och Fam Edejerns utmärkta arrangemang. Söderhamn fortsätter att dra ifrån i totalen efter 10 etapper. Nu återstår bara två omgångar. Alfta nästa Tors på Stenatjärnskartans västra del samt Finalen som Rehn har hand om tis 24 Aug.
  • Skapad: 11 AUG 2010 18:36

Resultat  Sörklubbs  IFK Bergvik, 10/8-2010

Långa banan 6,6km

1.       Jesper Lysell              RBK            45,13

2.       Göran Winblad          RBK            47,38

3.       Patrik Blom                 RBK           48,04

4.       Olov Ericsson            AÖOK         51,44

5.       Leif Edejern               IFK B           53,00

6.       Peter Rosen               Tullinge      53,48

7.       Charlie Stolt              RBK            55,54

8.       Andreas Davdisson  OK Klemminge 59,47

9.       Anders Johansson     RBK            60,00

10.   Henrik Fröjd               RBK            60,09

11.   Josefine Engström     AÖOK         62,15

12.   Stina Edejern             IFKB            75,00

13.   Sasha Andersson       AÖOK         78,00

Ellen Ericsson            AÖOK         Deltagit

Björn Lind                  SOK            Deltagit

Per-erik Modig           SOK            Deltagit

 

Mellan banan 4,5km

 

1.       Kjell Boman                  SOK               49,11

2.       Erik Broman                  AÖOK            51,10            

3.       Annica Ottenbäck        Segersta ok   51,26

4.       Kristin Olofsson           RBK               51,48

5.       Marcus Stråhle             SOK               55,58

6.       Rune Sundström           SOK               59,13

7.       Stefan Furubom            SOK               61,50

8.       Lars Ekengren              SOK               62,42

        Gunilla Ekengren        SOK               62,42

10.  Monica Håberg            SOK               64,04

11.  Urban Mannelquist      AÖOK            64,10

12.  Malin Eriksson             SOK               68,20

13.  Marie Fröjd                  RBK               69,00

14.  Rolf Jacobsson             AÖOK            70,00

        Marianne Ericsson      AÖOK            70,00

        Birgitta Winblad         RBK               70,00

17.  David Palm                  RBK               70,06

18.  Rolf Lindberg               SOK               74,00

       Håkan Englund            AÖOK            74,00

 20. Julia Lundström           SOK               85,00

 21. Stig Lundström             SOK               86,05

        ikael Stråhle                SOK               Deltagit

Korta Banan 3,4km

 

1.       Göran Engblom            AÖOK            40,39

2.       Rolf Karlsson                RBK               50,37

3.       Erik Brickman               RBK               52,28

4.       Ellen Persson               SOK               57,38            

5.       Lennart Persson           SOK               57,47

6.       Anna-karin Eklund        SOK               59,20

7.       Josef Landén                SOK               59,35

8.       Valter Lagerhäll           RBK               60,00

9.       Christer Lagerhäll        RBK               60,01

10.   Leif Blomquist              SOK               61,02

11.   Moa Göransson            Karlsbyheden  63,00

12.   Rolf Bodin                    SOK               67,00

13.   Ingrid Jarlebring           IFK B              73,00

14.   Gun Lindberg                SOK               76,00

15.   Ingrid Erlandsson         SOK               83,00

16.   Göran Blom                  LAOK             86,00

17.   Donny Fredriksson       SOK               88,00

       Elias Fredriksson         SOK               88,00

      Elin Forslund                 SOK               Deltagit

      Elisabeth Norsell –K     RBK               Deltagit

      Annica Göransson        Karlsbyheden  Deltagit

 

 

Nybörjarbanan 2,1km     

 

1.       Oliver Ågren                 SOK               19,38

2.       Albin Andersson           Segersta ok   23,42

3.       Anton Brickman            RBK               33,41

4.       Klara Göransson           Karlsbyheden  40,26

5.       Vilma Lagerhäll            RBK               41,04

6.       Tilda Lagerhäll             RBK               41,05

7.       Jonathan Karlsson        SOK               47,07

8.       Jonathan Magnusson   RBK               47,24

       Malin Vedin                 Sundsvall       Deltagit

       Anders Lindberg          SOK               Deltagit

 

Skribent: Stig Lundström




 

Postadress:
Ljusne-Ala OK - Orientering
Gamla Riksvägen 51
82020 Ljusne

Kontakt:
Tel: 0705767605
E-post: This is a mailto link

Se all info