Hoppa till sidans innehåll

Resultat Sörklubbs etapp 4 i Bergvik

16 MAJ 2012 18:13
Sörklubbs etapp 4 avgjordes i Bergvik på tisdagen. Terräng och kontroller från helgens tävlingar men 4 helt nya bansträckningar. Tur med vädret ! Uppehåll trots skurar i omgivningen. 63 deltagare orienterade, svettades och trivdes denna kväll, bland annat en bil från Umeå !

  • Skapad: 16 MAJ 2012 18:13

Resultat

Långa banan 5,9 km

1 Andreas Calleberg RBK 36,35

2 Erik Blomgren Stora Tuna 38,32

3 Anders Johansson RBK 40,16

4 Kjell Boman SOK 45,29

5 Emma Edejern Alfta 46,15

6 Alexander Andersson Alfta 47,22

7 Leif Edejern IFK Bergvik 48,23

8 Jonas Blomberg Segersta 51,58

9 Charlie Stolt RBK 53,19

10 Göran Engblom Alfta 53,49

11 Peter Karsbo Alfta 53,51

12 Björn Karlsson RBK 57,25

13 Gunnar Skoglund SOK 62,59

14 Stig Lundström SOK 68,13

15 Jonas Svensson Hälsingland Multisport 102.00

16 Martin Blomgren Stora Tuna deltagit

17 Sören Calleberg SOK deltagit

 

Mellan 3,8 km

1 Stina Edejern IFK Bergvik 31,36

2 Felix Karsbo Alfta 36,46

3 Annika Ottenbäck Segersta 38,52

4 Rune Sundström SOK 40,24

5 Åsa Boberg SOK 40,39

6 Erik Broman Alfta 43,03

7 Johanna Palm Nilsson SOK 43,11

8 Kaj Hoof Alfta 44,32

9 Eva Edejern IFK Bergvik 46,51

10 Martin Mårtensson IFK Bergvik 51,18

11 Monika Håberg SOK 52,54

12 Josef Landén SOK 55,43

13 Elias Fredriksson SOK 57,22

14 Lennart Person IFK Bergvik 58,48

15 Håkan Englund Alfta 59,30

16 Rolf Lindberg SOK 61,05

17 Wilma Lagerhäll RBK 62,08

18 Marie fröjd RBK 62,17

19 Valter Lagerhäll RBK 64,57

20 Olle Andersson RBK deltagit

21 Elisabet Norsell Karlsson RBK deltagit

22 Erik Brickman RBK deltagit

23 Stefan Furubom SOK deltagit

24 Lars Ekengren SOK deltagit

 

Korta 2,5 km

1 Curt Landin RBK 24,44

2 Henrik Magnusson RBK 27,01

3 Arvid Johansson RBK 29,48

4 Oliver Åhgren SOK 31,18

5 Lennart Persson SOK 34,19

6 Joel Kihlström RBK 37,10

6 Birgitta Winblad RBK 37,10

8 Ingrid Jarlebring IFK Bergvik 40,04

9 Jonatan Magnusson RBK 41,15

10 Gun Lindberg SOK 41,41

11 Ida Hedberg Segersta 43,07

12 Albin Andersson Segersta 43,09

13 Anton Brickman RBK 70,13

14 Rolf Bodin SOK 70,54

15 Göran Blom Ljusne Ala OK deltagit

 

Nybörjare 2,6 km

1 Tilda Lagerhäll RBK 33,56

2 Frida Andersson Segersta 39,02

3 Anders Andersson Segersta 39,03

4 Albin Blomberg Segersta 40,30

5 Lea Åhgren SOK 57,22

6 Christian Åhgren 57,23

7 Christer Lagerhäll RBK deltagit

 

Banläggare Sören Calleberg

 

Skribent: Stig Lundström




 

Postadress:
Ljusne-Ala OK - Orientering
Gamla Riksvägen 51
82020 Ljusne

Kontakt:
Tel: 0705767605
E-post: This is a mailto link

Se all info